b_300_0_16777215_00_images_1e.jpg

سردار «غلامرضا علاماتی» رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در گفت‌وگو با دفاع پرس در تبریز با بیان اینکه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس در راستای سیاست‌گذاری و راهبری موضوعات مربوط به اسناد دفاع مقدس در حال انجام وظیفه است، اظهار داشت: این سازمان در ۴ حوزه اسنادی، ضبط و ثبت تاریخ شفاهی دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی و دیجیتال و همچنین در حوزه آموزش و فرهنگی‌سازی به صورت منجسم و تشکیلاتی در حال فعالیت است.
سردار علاماتی افزود: در حوزه اسنادی، کار آرشیو، سازماندهی، توصیف و… برعهده این سازمان است که آیین نامه آن برای ابلاغ در جلسه هیئت امنای بنیار حفظ آثار به تصویب رسید و مدتی پیش توسط سرلشکر باقری به نیروهای مسلح و توسط  معاون اول رئیس جمهور به ادارات و سازمان های دولتی ابلاغ شد.
همچنین در بخش ضبط و ثبت تاریخ شفاهی دفاع مقدس نیز همت سازمان اسناد بر این است تا با جمع آوری و ثبت اسناد مربوط به دفاع مقدس این تاریخ را در اختیار آیندگان قرار داد.
رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به برنامه های این سازمان برای انسجام بیشتر در عرصه ضبط و ثبت اسناد، عنوان کرد: برای بهره وری بیشتر و تمرکز داده ها، طراحی سامانه جامع اسناد دفاع مقدس «سجا» در مراحل پایانی خود قرار دارد و امیدواریم تا شروع هفته دفاع مقدس این سامانه به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به ویژگی های سامانه سجا تاکید کرد: در این سامانه بخشی برای مردم پیش‌بینی شده که تا اسنادی را که تا به امروز در اختیار هیچ ارگانی قرار نگرفته در این سامانه بارگذاری کنند تا در امر ثبت و سازماندهی اسناد به کار گرفته شود.
سردار علاماتی با بیان اینکه حفظ و نگهداری اسناد مربوط به حوزه دفاع مقدس از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: در ساخت و معماری مراکز فرهنگی و موزه‌های دفاع مقدس بر این اصل اصرار شده که محل نگهداری اسناد در مکانی امن و با استانداردهای نگهداری اسناد سازگار باشد تا مبادا در طی گذر سالیان  آسیبی به اسناد وارد شود.

Comments are now closed for this entry

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir