سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس در نظر دارد امکان دسترسی به چکیده بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس را به همراه چکیده مقالات پذیرفته شده در همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس را در سایت فراهم نماید.

 

پس از انتخاب موضوع پژوهش، اساسی‌ترین مسئله مراجعه به منابع برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز پژوهش است. یکی از نخستین مآخذی که می‌تواند در شناسایی منابع به پژوهشگر یاری رساند، کتابشناسی ها است. آگاهی از آنچه پیشینیان در زمینه پژوهش به بررسی آنها پرداخته اند، افزون بر برخورداری پژوهش از غنای لازم، از به هدر رفتن فرصت ها و دوباره کاری نیز پیشگیری می کند. تاریخ شفاهی دفاع مقدس (مطالعات تاریخی معطوف به روش شفاهی) اهتمامی است نظام مند و پیوسته و پیگیر از برای شناسایی وقایع و موضوعات مربوط به جنگ، گردآوری اطلاعات و شناخت و تحلیل آنها از طریق گفت و گوی روشمند و فعال مورخ (شفاهی) با نقش آفرینان، شاهدان و مطلعان این رویداد. در رویکرد تاریخ شفاهی یافته ها و داده ها ضمن در اختیار نهادن اطلاعات پایه در تاریخ شناسی جنگ، امکان بهره مندی از نظرگاه های متفاوت و متعدد را فراهم آورده و همین ویژگی، امکان شناخت هر چه بیشتر واقعه را برای محققان میسر می کند.

 

در حال حاضر، نهادها و مؤسسه های علمی - فرهنگی و مراکز اسنادی زیادی، همزمان اقدام به تاریخ نگاری جنگ تحمیلی کرده اند که بخش عمده ای از این فعالیت، به گردآوری خاطرات یا اجرای مصاحبه فعال با رزمندگان و دست اندرکاران آن دوران اختصاص دارد. بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، پژوهشگاه علوم و معارف، انتشارات حفظ آثار ارتش، انتشارات وزارت امور خارجه، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سازمان حفظ آثار سپاه (انتشارات فاتحان)، بنیاد شهید و امور ایثارگران (شاهد)، انتشارات جهاد سازندگی و حوزه هنری (سوره مهر) مهم ترین این مراکز هستند. تاریخ شفاهی دفاع مقدس در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است که حاصل آن تدوین و گردآوری کتاب های زیادی بر اساس خاطرات و یادمانده های عناصر درگیر در جنگ عراق علیه ایران در قالب کلام و روایت شفاهی و غیر مکتوب است. تاریخ شفاهی جنگ بازسازی روایت های تمامی گروه های مردم درباره جنگ(از واقعیت ها گرفته تا حدیث نفس) است. به عبارت دیگر تاریخ شفاهی بازسازی واقعیت جنگ از زبان همه است. همه آنهایی که متأثر از این واقعیت بودند. بمباران شهرها، کشته شدن افراد غیر نظامی، از بین رفتن شهرها و روستا، جدایی خانواده ها از فرزندان، سختی معیشت، جیره بندی، کمک های پشت جبهه و ... را نمی توان تنها از زبان عناصر مستقیم درگیر در خط مقدم بازگو کرد. اثر پیش رو به کتابشناسی توصیفی کتاب های تدوینی و تألیفی در حوزه دفاع مقدس توسط نهادهای مورد اشاره در بالا می پردازد تا از این طریق بتواند راهگشای پژوهشگران و محققان این حوزه از تاریخ ایران اسلامی باشد. کتاب ها در این پژوهش بر اساس حروف الفبا تدوین و تنظیم شده اند و اولویت بندی در بین سازمان‌ها نسبت به فعالیت در حوزه تاریخ شفاهی صورت نگرفته است.

 

 ۱- آبی چون خلیج فارس

5535_2.png

کتاب «آبی چون خلیج فارس» تاریخ شفاهی سردار محمدعلی شیخی است که توسط آقای میثم محمدی مصاحبه و تدوین گردیده، سال ۱۳۹۷ در ۱۱۸ صفحه و به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است. 

  

آقای محمدعلی شیخی خاطرات و ناگفته­های خود از دفاع مقدس را به صورت مختصر طی دو فصل بیان کرده است. در فصل اول به دوران کودکی، جوانی و یک سری از اقدامات و فعالیت­های خود قبل از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است. در فصل دوم نیز روایت دقیقی از نحوه اعزام به مناطق عملیاتی، عملیات­هایی که حضور داشته و دوستان جانباز یا شهادت خود ارائه کرده است. تعدادی تصاویر و اسناد مرتبط با حضور وی در طول دوران دفاع مقدس به صورت پیوست در پایان کتاب آورده شده است.

 

  

 

 ۲- آخرین سرباز

 

02_2_2.png

کتاب «آخرین سرباز» تاریخ شفاهی آزادگان سرافراز شهرستان آستانه اشرفیه است که توسط فرهاد پورسعیدی مصاحبه و تدوین گردیده، سال ۱۳۹۱ در۶۶ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط حوزه هنری استان گیلان به چاپ رسیده است.

کتاب شامل تاریخ شفاهی تعداد ١٩ نفر از آزادگان سرافراز شهرستان آستانه اشرفیه استان گیلان است. نفرات مصاحبه شونده ضمن معرفی خود، به طور مختصر از وضعیت زمان اسارت، نحوه آزادی، چگونگی گذران زندگی و امرار معاش پس از آزادی را برای خوانندگان مطرح می­نمایند. تعداد ٢٢ قطعه عکس از آزادگان شهرستان به صورت پیوست در آخر کتاب قرار داده شده است . اسامی آزادگان مذکور عبارتند از:

١-سید ابراهیم ابراهیمی نشتمی ٢-ابراهیم بدپسند ٣-هوشنگ بشیری ۴-موسی پردخته ۵-مرتضی پورروحی ماشکی ۶-حسن پیر مهرمانده ٧-پاکنوش جعفری دوست ٨-سید محسن جوادی ٩-اسماعیل حافظی ١٠ -هادی خوشا ١١ -علیرضا خوشحال آستانه ١٢ -نادر شادکام گوهری ١٣ -محمدرضا صانع دوست ١۴ -حسین عباسپور ١۵ -حسین عمویی طارمسری ١۶ -محمد کریمی نازکسرا ١٧ -سید مرتضی میر موسوی ١٨ -علیرضا ندافی ١٩ -محمد هنرمند چوبری.

 

 

 

 ۳- آخرین میثاق

 

03_2_2.png

‌ کتاب «آخرین میثاق» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس عبدالرضا حاج علیانی است که توسط آذر آزادی مصاحبه­ و تدوینشده و  سال ۱۳۹۷ در ۲۵۵ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان کرمانشاه تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

اداره کل کرمانشاه خوشبختانه زمانی نسبت به ضبط و ثبت تاریخ شفاهی عبدالرضا حاج علیانی اقدام کرد که با فاصله زمانی محدود از آخرین جلسه ضبط به جمع شهدا پیوست. مناطق عملیاتی میمک، پاوه، روانسر، سقز، هرسین، دالاهو از شمال­غرب تا جنوب کشور ، سرکوب تحرکات ضد انقلابیون در غرب، مصاحبت و هم رزمی با شهید چمران و انجام امور فرهنگی پس از بازنشستگی در کسوت جانشینی تیپ قائم (عج)، همه یادآور رشادت­های راوی در این کتاب است.

 

 

 

  ۴- آرزوهای محقق شده 

 

04_2_2.png

کتاب «آرزوهای محقق شده» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس عبدالحسین نوری است که توسط مریم السادات شاکری مصاحبه و زهره حق­پناه آن را تدوین و سال ۱۳۹۷ در ۳۰۰ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان خراسان شمالی تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

راوی کتاب پس از ایفای نقش در حوادث سال ۵۷ که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی گردید، در سال ۵۹ به عضویت سپاه درآمده و در سال ۶۰ برای حراست از مرزها و ناموس کشور به جبهه اعزام می­گردد. در عملیات‌های تک مهران، قادر ۲، والفجر ۸ ، کربلای ۵ و ۱۰، بیت المقدس ۲ و ۳ با مسئولیت­های جانشین گروهان و فرمانده گردان نصرالله ایفای نقش می­نماید. پس از پذیرش قطعنامه و خاتمه جنگ تحمیلی در مناطق تایباد و اشنویه انجام وظیفه نموده و این خدمت با حضور در ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همچنان تداوم دارد.

 

 

 

  ۵- اراداه های پولادین

 

 • 05_2_2.jpg
 • کتاب اراده های پولادین تاریخ شفاهی محمدرضا حیدری نسب میباشد که در قطع وزیری و در ۱۷۶ صفحه توسط اداره کل بنیاد استان سیستان و بلوچستان و با کوشش رضا گل محمودی و قاسم گلشاهی مصاحبه و تدوین و در سال ۹۸ به تیتراژ ۱۰۰۰ نسخه منتشر گردیده است. کتاب در پنج فصل صفحه آرایی و با بیان پیش زمینه های ورود راوی در حوادث منجر به وقوع انقلاب اسلامی و سپس اعزام به جبحه ، نقش آفرینی ایشان در دفاع مقدس را به تصویر می کشد.راوی معلم بسیجی بوده که با آشنایی علوم قرآنی و آموزشی به برادران خود و جوانان محل نقش بسزایی در اعزام داوطلبانه جوانان به جبحه داشته ، حضور در مناطق غرب و جنوب کشور از قلاویزان تا هورالعظیم مجروحیت شیمیایی ، دو برادر رزمنده که هردو طعم اسارت زندان های بعث را چشیده اند ، ریاست اداره اوقاف و آموزش و پرورش استان و تحویل ۵ فرزند طلبه به جامعه و بیان مطالب ارزنده از عملیات های راهبرد دفاع مقدس در کتاب روایت گردیده اتس. سال ۸۷ از آموزش و پروزش بازنشسته شده اند.
 •  
 •   ۶- سنندج تا خرمشهر

 

 • 06_2_2.jpg 
 • کتاب سنندج تا خرمشهر تاریخ شفاهی رحیم صفوی از دوران تولد تا پایان عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر است. جلد اول این کتاب در قطع وزیری به تیتراژ ۳۰۰۰ نسخه ، توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ۶۳۲ صفحه در سال ۹۷ منتشر گردیده است.
 •  
 •   
 • تدوینگر کتاب مطالب را در ۲۸ فصل دسته بندی و ارائه  نموده است که شامل زندگی شخصی ، فعالیت های انقلابی ، در دانشگاه تبریز ، چگونگی آزاد سازی خرمشهر و سنندج ، تشکیل ستاد عملیات جنوب و عملیت های دوران دفاع مقدس تا سال ۱۳۶۱ می باشد. طراحی عملیات ها توسط فرماندهان در سطوح مختلف توسط راوی روایت گردیده است.این کتاب مطالب مستندی برای بهرمندی پژوهشگران حوزه جنگ تحمیلی ورشادتهای رزمندگان اسلام و رهبری ومدیریت جنگ در دوران مقدس در مناطق عملیاتی جنوب،غرب و...ارائه مینماید .
 •   
 •  ۷- آسمان من
 • 07_2_2.jpg
 • کتاب «آسمان من» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس سرتیپ دوم خلبان کیکاووس گزوف است که توسط خانم مریم السادات ذکریایی مصاحبه­ و خانم زینب بابکی آن را تدوین و در سال ۱۳۹۵ در۱۸۶ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان مازندران تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است . سرتیپ دوم خلبان کیکاووس گزوف سال ۱۳۳۶ در قائمشهر و خانواده­ای با سواد متولد شد. وی پس از طی دوران تحصیل و اخذ دیپلم، در رشته پزشکی قبول شد اما به دلیل علاقه زیاد به خلبانی سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی ارتش شد. زمان پیروزی انقلاب وی مشغول گذراندن دوره­های خلبانی در کشور آمریکا بود. با شروع جنگ تحمیلی در اولین عملیات هوایی جنگ ( کمان ۹۹) جزو ۱۴۰ فروند هواپیمای ایرانی بوده که به دشمن یورش بردند، در طول دو ماه اول جنگ بیشترین میزان کاری را در نیروی زمینی ارتش داشت. وی در عملیات­های اچ ۳ و ثامن الائمه حضور داشته و رهگیری هواپیماهای متخاصم و شکار آنها را نیز انجام می­داده است. وی علاوه بر تشریح اقدامات فوق، دلایل موفقیت نیروی هوایی در عملیات بیت المقدس، رمضان و خیبر را نیز بیان می­کند.
 •  ۸- آسمان به بهشت نزدیک است
 • 08_2_2.png
 • کتاب «آسمان به بهشت نزدیک است» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس حسین بهزاد فر است که توسط فاطمه قربانی مصاحبه‌ و حکیمه وقاری و مژده بهرامی آن را تدوین و  سال ۱۳۹۵ در ۲۸۵ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان خراسان شمالی تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است.
 • آقای حسین بهزاد فر متولد بجنورد است. وی به دلیل سابقه مذهبی خانواده ، قبل از انقلاب به انجام فعالیت­های مذهبی پرداخته و در دوران حوادث انقلاب نیز با مردم همراه شده و در شهرستان نقش آفرین بود. با شروع جنگ تحمیلی در نقش خلبان هوانیروز در مناطق عملیاتی غرب و جنوب غرب کشور رشادت­ها از خود بروز داد. عملیات­های ثامن الائمه ، مولای متقیان ، ام المحسنین ، فتح المبین ، کربلاهای ۲ ، ۵ ، ۸ و ۱۰ ، بیت المقدس­های ۱، ۲ و ۳ ، رمضان ، محرم ، والفجر مقدماتی و ۱ و ۴ و ۸ ، قادر ، خیبر ، نصر ۸ ، ظفر ۵ و ۶ و مرصاد نقش آفرینی این سرهنگ خلبان را در خاطر دارند. پس از دوران بازنشستگی به رسالت آموزش فنون تخصصی به دانشجویان خلبانی همت گمارده و موثر بوده است.
 •  
 •  
 •  ۹- آقا تقی
 • 09_2_3.png
 • کتاب «آقا تقی» تاریخ شفاهی تقی شفیعی است که توسط سیده زهره علمدار مصاحبه و تدوین و سال ۱۳۹۷ در ۲۷۴ صفحه با تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه توسط اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان چهار محال و بختیاری تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است. کتاب در هشت فصل تدوین و تنظیم شده است. دوران کودکی تا پیروزی انقلاب اسلامی، عضویت راوی در سپاه پاسداران شهرکرد، شرح غائله کردستان، حضور در جبهه و عملیات­های والفجر ۸، کربلای ۵، بیت المقدس ۷ و منطقه آلواتان، عدم تامین مهمات برای ادامه جنگ توسط رئیس جمهور وقت کشور (بنی صدر)، نحوه آموزش به نیروهای اعزامی به جبهه، نقش فرماندهان دفاع مقدس استان از جمله شهید حسینعلی ترکی و حضور پر شور عشایر استان در مناطق جنگی ، عملیات رمضان، بیت المقدس، شهادت برادر در عملیات رمضان، والفجر مقدماتی، شهید استکی(شهید شده در حادثه هفتم تیر)، انواع موانع دشمن در جنگ و بسیاری مطالب ارزنده دیگر در این هشت فصل از کتاب روایت گردیده است.
 •  
 •  
 • ۱۰- آقای دکتر
 • 010_2_2.jpg
 • کتاب «آقای دکتر» تاریخ شفاهی دکتر یوسف کشفی­آزاد است که توسط مرتضی مساح مصاحبه­ و تدوین آن سال۱۳۹۴ در ۷۷۶ صفحه با تیراژ  ۳۰۰۰ نسخه توسط انتشارات ستارگان درخشان اصفهان به چاپ رسیده است.
 • راوی یعنی یوسف کشفی­آزاد پزشک بوده و تا سال ۱۳۶۵ حضور مستمر در جبهه­های حق علیه باطل داشته و خود اولین فرمانده بهداری لشکر امام حسین (ع) در طول دوران دفاع مقدس بوده است. ایشان با شهید خرازی و سایر فرماندهان شاخص جنگ همراه و در عملیات­های مختلفی مانند فرمانده کل قوا، حصر آبادان،  آزادسازی بستان،  چزابه، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، محرم، والفجر مقدماتی، ۲ و ۴ و خیبر، بدر، کربلای۳، ۴ و ۵  حضور داشته است. وی از امداد و هلی­برد، شکل­گیری مهندسی امداد و نجات رزمی، پست امداد شناور، غواصان امدادگر، شهید صیادشیرازی و شهید عراقی­زاده و .. روایت‌های ارزنده­ای بیان کرده است.  
 •   
 •  
 • ۱۱- آن روزها
 • 011_2_2.png 
 • کتاب «آن روزها» مجموعه خاطرات شفاهی زنان رزمنده و ایثارگران دفاع مقدس استان گیلان است که توسط خانم و جیهه خوشحال مصاحبه­ و تدوین و سال ۱۳۹۷ در ۲۰۲ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان گیلان تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است.
 • این کتاب برگرفته از مصاحبه ۲۳ نفر از زنان و مادرانی است که همسران و فرزندان خود را در میان دود اسپند سوار بر اتوبوس و قطار نموده و به سوی دیار عاشقان راهی نمودند که برگشتی برای آن پیش بینی نشده بود. تدوینگر با ذوق و سلیقه خود پس از مطالعه مصاحبه­های انجام شده با این نفرات دوباره آنها را بازنویسی کرده و با قراردادن تصاویر این زنان و مادران و منتخبی از گفته­های آنان در ابتدای هر مصاحبه، شکلی دیگر به کتاب داده است.  کتاب به گونه ای ویراستاری شده که خواننده مایل است تا انتها آن را مطالعه کند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 001.png
 • ۱۲- ابوعلی کجاست؟
 • کتاب «ابوعلی کجاست؟» تاریخ شفاهی مرتضی­عطایی است که توسط محمد مهدی رحیمی مصاحبه­ و نوید نوروزی آن را تدوین نموده و سال ۱۳۹۶ در ۱۴۴ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.
 • این کتاب از این جهت اهمیت ویژه دارد که پیرامون رزمندگان مدافع حرم تألیف و تدوین شده است. راوی این کتاب پس از بیان خاطرات و گفته­های خود از سه سال حضورش در جبهه­های مبارزه علیه تکفیری­های داعش، در محور لاذقیه سوریه به شهادت می­رسد. نحوه اعزام به سوریه به منظور مبارزه با داعش با گذرنامه افغانستانی، عشق و اراده به فرمانده معززشهید حاج قاسم سلیمانی و همراهی با این فرمانده در مواقع مختلف حضور در جبهه سوریه، اهمیت تخصص شهید در تعمیر و راه اندازی سیستم­های برودتی و گرمایشی در جبهه و سرودن شعر و دیگر موضوعات در این کتاب روایت گردیده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۳- از آبادان به حلمچه
 • 002.jpg
 • کتاب از آبادان به حلبچه تاریخ شفاهی محمد جواد اسلامی است که توسط سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس (اداره کل استان تهران) در سال ۱۳۹۶ در قطع وزیری و به تیتراژ ۱۰۰۰ نسخه در ۶۳۰ صفحه چاپ گردیده است.مصاحبه و تدوین اثر را علی شیرخانی بعهده داشته است.راوی که متولد شهر آبادان میباشد به موقعیت جغرافیایی استان خوزستان اشراف کامل داشته لذا روایت ایشان از دوران دفاع مقدس و توصیف موقعیت مکانی عملیات های بسیار قرین به واقعیت می باشد. کتاب در دروازه فصل صفحه آرایی شده ، فهرست اعلام دارد و ریزه کاری های عملیاتهای طریق القدس،بیت المقدس،فتح المبین،رمضان،محرم،والفجرهای مقدماتی و یک وخیبر را در بر گرفته است..برخی شرایط اجتماعی و سیاسی خوزستان بویژه آبادان و خرمشهر در قبل از انقلاب نیز شرح داده شده است. شرایط حاکم بر صنعت نفت در قبل و همزمان با شروع جنگ تحصیلی هم واکاری گردیده است. راوی پس از گذراندن مشاغل فرماندهی در جنگ و دوران پس از آن با درجه سرتیپ دومی از سپاه بازنشسته شده اند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۴- ارتفاع ۴۰۲
 • 003.png
 • کتاب «ارتفاع ۴۰۲» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس خلیل­ کیانی است که توسط خانم آذر آزادی مصاحبه و تدوینگر در سال ۱۳۹۷ در۳۱۳ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان کرمانشاه تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 • خلیل کیانی در این کتاب از نحوه شکل­گیری و آموزش نیروهای بسیجی در سطح استان کرمانشاه، پاکسازی شهر کامیاران از لوث وجود گروهک­ها، حجه الاسلام طاهری امام جمعه کرمانشاه، اکرم قلخانی سر پرستار بیمارستان امام حسین (ع) کرمانشاه، خیانت­های سرهنگ عطاریان و بنی صدر به رزمندگان و کشور، عملیات شهید رجائی (مرحله دوم عملیات بازی دراز )، عملیات مرصاد، نحوه تامین نیرو و پشتیبانی در عملیات­های کمین و شناسایی در غرب کشور، نقش قرارگاه­های قدس و فتح به فرماندهی سردار جعفری و شهید کاظمی، قرارگاه ثامن الائمه به فرماندهی سردار حمیدنیا و مناطق گوزیل، شاخ شمیران، پاتاق بیان سخن گفته است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۵- اردوگاه م.۷۳
 • 004.png
 • ‌ کتاب «اردوگاه م.۷۳» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس بیژن محمدرضاپور است که توسط مرتضی شادمهر مصاحبه­ و اکرم روح آزاد آن را ندوین نموده و سال ۱۳۹۷ در۲۸۰ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان خراسان شمالی تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 • بیژن محمدرضاپور متولد شیروان از توابع بجنورد است که پس از جذب در ارتش جمهوری اسلامی ایران و طی کردن دوره­های ویژه، با شروع جنگ تحمیلی به جبهه اعزام می­گردد. عملیات­ ثامن الائمه (ع)،  انتقال به کمپ اسرا با عنوان فرمانده اردوگاه بجنورد م.۷۳، نحوه برخورد با اسرای عراقی، ملاقات اسرا با خانواده­های خود، بازدید شهید محمد باقر حکیم، بازدید هیات صلیب سرخ، کمیته­های بهداشت، فرهنگ، ورزشی، روابط عمومی و سایر خدمات ارئه شده به اسرا در اردوگاه مذکور بیان گردیده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۶- از آلاچیق تا سنگر
 • 005.png
 • ‌ کتاب «از آلاچیق تا سنگر» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس آقای عباسعلی درگاهی است که توسط میرصالح حسینی مصاحبه و جواد وثوق  آن را تدوین کرده و  سال ۱۳۹۷ در ۱۷۹ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان اردبیل تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است . عباسعلی درگاهی سال ۱۳۴۴ در طایفه مغانلو از منطقه سبلان به دنیا آمده است. در ابتدای کتاب ایشان خاطراتی از روزهای اولیه راهپیمایی و درگیری های شهر تهران مطرح می­کند. وی در سال ۱۳۶۲ به عضویت سپاه پاسداران درآمده و پس از آموزش برای مقابله با منافقین به بندر انزلی اعزام می­گردد. بعد از مدتی مسئول جمع آوری کمک­های مردمی عشایر به جبهه­های جنگ شده و در بین صحبت­های خود به نحوه کمک­های طایفه­های مختلف عشایری همچون گیگلو، اجیرلو، جلودارلو و دمیرچی لو و ساماندهی آنها برای ارسال به مناطق عملیاتی اشاره می­کند. ایشان در عملیات­های خیبر و والفجر ۸ حضور داشته و از دیدگاه یک فرد تک تیر انداز در گردان رزمی پیاده به شرح عملیات­ها پرداخته است. نمونه­هایی از فرم­های جمع آوری کمک­های عشایر به جبهه و رسید ارسالی و روگرفت تعدادی از اسناد در پایان کتاب به صورت پیوست آورده شده است.
 •  
 •  
 •  
 • ۱۷- از بندرعباس تا دارخوین
 • 006.png
 • کتاب «از بندرعباس تا دارخوین» تاریخ شفاهی رزمندگان استان هرمزگان در بهداری لشکر امام­ حسین(ع) است که توسط مرتضی مسّاح مصاحبه­ و تدوین و سال ۱۳۹۵ در ۲۴۰ صفحه با تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به چاپ رسیده است.
 • در این کتاب موضوعاتی چون مبارزه علیه حکومت پهلوی، پیروزی انقلاب اسلامی، روزهای آغاز جنگ تحمیلی تا پایان هشت سال دفاع مقدس توسط ۲۲ نفر رزمنده بندری و از پایه گذاران واحد بهداری و امداد و نجات لشکر ۱۱۴ امام حسین(ع) روایت شده است. همسنگری رزمندگان هرمزگانی با رزمندگان استان اصفهان طی هفت فصل در کتاب از زبان رزمندگان واحد بهداری بیان شده است. واکاوی بهداری در عملیات­های فرمانده کل قوا، ثامن الائمه(ع) طریق القدس، فتح المبین، رمضان، محرم، والفجر مقدماتی، ۱، ۲ و ۴، خیبر، بدر، کربلای ۵ و ارتباط رزمندگان با فرمانده شهید خود عبدالمجید عراقی­زاده جانشین بهداری لشکر و مطالب بسیار ارزنده دیگر در کتاب روایت گردیده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۸- از تولد تا تولد
 • 007.jpg
 • کتاب «از تولد تا تولد» تاریخ شفاهی سرهنگ محمد صحت است که توسط سرکارخانم اعظم محمودی مصاحب و تدوین شده و سال ۱۳۹۷ در۲۵۲  صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان خراسان رضوی تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است. سرهنگ محمد صحت متولد سال ۱۳۲۶ روستای کلاته میمر از توابع سبزوار است وی پس از آشنایی با ارتش به استخدام آموزشگاه گروهبانی در آمد. پس از ازدواج و ادامه تحصیل به صورت شبانه، در سال ۱۳۵۱ وارد دانشگاه افسری در رسته پیاده گشته و در سال ۱۳۵۹ از طریق لشگر ۳۰ گرگان به مناطق عملیاتی اعزام می­شود. نامبرده در مناطق بوکان-گیلان­غرب-تیپ ۴۰ سراب و سرپل ذهاب حضور داشته است. ایشان در منطقه میمک بعد از اتمام جنگ به اسارت نیروهای عراقی در آمده و به اردوگاه تکریت منتقل می­شود. نامبرده در کتاب مواردی از وضعیت معیشتی اسرا در اردوگاه را توضیح می­دهد. وی در اولین روزهای تبادل انبوه اسرا در سال ۱۳۶۹ به میهن اسلامی بازگشته و زمان انتقال خود از فرودگاه تهران تا مشهد و رسیدن به آغوش خانواده را تولدی دیگر برای خود می­داند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۹- از دشت لیلی تا جزیره مجنون
 • 008.png
 • کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» تاریخ شفاهی تعدادی از رزمندگان کشور افغانستان است که توسط محمدسرور رجایی مصاحبه و تدوین گردیده و سال ۱۳۹۷ در ۵۲۵ صفحه با تیراژ  ۲۰۰۰ نسخه توسط دفتر جبهه فرهنگی (نشر معارف) به چاپ رسیده است.
 • کتاب در سه فصل، بخشی از مجاهدات رزمندگان کشور افغانستان در سال­های جنگ تحمیلی را روایت می­کند. کودتای سال ۱۳۵۷ در افغانستان چند ماه قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران به وقوع می پیوندد، سال ۱۳۵۸ شوروی به افغانستان هجوم و آن­ کشور را اشغال می­کند. مردم افغانستان که همانند مردم ایران تلخی تهاجم و هجوم دشمن را تجربه کرده اند به عشق حضرت امام (ع) و دین اسلام در جبهه­های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران حضور و جانباز، اسیر و شهید هم تقدیم می­نمایند. در کتاب حوادث انقلاب افغانستان قبل از سال ۱۳۵۹ ، عشق و ارادت مردم افغانستان به امام (ره)، اسارت رزمندگان افغانی در جنگ با صدام ، مجروحیت شیمیایی این عزیزان ، ناگفته­هایی در مورد طالبان و جنایات ایشان، روایت رزمندگان روحانی افغانستان از حضور در طول دوران دفاع مقدس نیز بازگو گردیده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۰-  از سوباتان تا رمادیه
 • 009.png
 • کتاب «از سوباتان تا رمادیه » تاریخ شفاهی آزاده صابر نجفی است که توسط امیر حسین‌پور مصاحبه و تدوین گردیده و سال ۱۳۹۲ در ۲۱۳ صفحه با تیراژ  ۵۰۰ نسخه توسط ستاد امور ایثارگران جهاد کشاورزی استان سمنان (نشر امینان) به چاپ رسیده است.
 • آقای نجفی متولد سال ۱۳۴۶ در لیسار از توابع استان گیلان است. ایشان پس از بیان دوران کودکی خود، به وقایع مقارن با انقلاب اسلامی در منطقه خود می­پردازد. وی سال ۱۳۶۴ از شهرستان تالش برای دوره آموزشی به پادگان چهل دختر اعزام و بعد از آن در خط مقدم منطقه اندیمشک حضور پیدا می‌کند. نامبرده سال ۱۳۶۵ در منطقه ابوغریب به اسارت نیروهای عراقی درآمده و پس از طی مراحل بازجویی به اردوگاه رمادیه منتقل می­شود . راوی اتفاقاتی از دوران اسارت خود، وضعیت معیشتی و آزار و اذیت نیروهای عراقی را بازگو می­کند. وی در مورخ ۲/۶/۱۳۶۹ از مرز خسروی وارد خاک ایران می شود. بیان مطالب تکمیلی همسر راوی وارائه تصاویری مستند از حضور راوی در جبهه وسایر حوادث مربوط به دفاع مقدس مطالب پایانی کتاب را تشکیل می دهد  .
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۱- از دارلک تا تکریت
 • 0010.png
 • ‌ کتاب «از دارلک تا تکریت» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس مهدی توتونچیان است که توسط دکتر جلال کاویانی مصاحبه­ و تدوین گردیده و سال ۱۳۹۷ در۲۳۸ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان آذربایجان غربی تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است. مهدی توتونچیان متولد ارومیه است که در مقطع دبیرستان با مبارزات علیه رژیم پهلوی آشنا می­شود. قتل و غارت و خیانت نیروهای خود فروخته عاملی برای جذب راوی به نیروهای انقلابی به سرپرستی حجه الاسلام حسنی و دفاع از وطن گردید. همرزمی با شهید مهدی باکری و حضور در عملیات­های خیبر و والفجر ۸، اسارت در سال ۱۳۶۴ ( عملیات والفجر ۸)، همچنین بیان مصائب و سختی­های دوران اسارت در زندان­های تکریت، الرمادی، همنشینی با مرحوم حجت الاسلام ابوترابی و جانبازی در اسارت از نکات برجسته‌ای است که در کتاب بیان شده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۲- از کوه­های کاتو تا کانال ماهی
 • 0011.jpg
 • ‌ کتاب «از کوه­های کاتو تا کانال ماهی» تاریخ شفاهی سردار کوروش آسیابانی است که توسط سرکارخانم آذر آزادی مصاحبه­ و سیدرحیم زارعی آن را تدوین نموده و سال ۱۳۹۴ در ۲۶۰ صفحه با تیراژ ۳۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان کرمانشاه تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 • این کتاب در ۱۳ فصل با عنوان‌های دوران کودکی، دوران نوجوانی، جبهه‌های غرب، درد و رنج‌های دومین مجروحیت، حضور در جبهه‌های ایلام، عملیات والفجر ۸، حماسه‌های ارتفاعات کاتو و لری، سقوط شهر مهران، اعزام به دوره دافوس، ادامه خدمت پس از طی دوره دافوس، عملیات مرصاد، آتش بس و غم فراق امام(ره) و تمهید اردوگاه و استقبال از آزادگان تدوین شده است. نامبرده  همچنین مطالبی پیرامون عملیات­های بازی دراز، کربلای ۴ و ۵ روایت می‌کند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۳- از قصر دشت تا قصر شیرین
 • 0012.jpg
 • کتاب از قصردشت تا قصر شیرین تاریخ شفاهی عزیز قلی نیک پور می باشد که توسط سیدعلی حسینی مصاحبه و تدوین و به همت محبوبه بازنگری و در قطع رقعی در سال ۹۸ با تیتراژ ۱۱۰۰ جلد توسط چاپ مهرگان بنیاد حفظ آثار کهگیلویه و بویراحمد در سال۱۳۹۸و ۳۸۴ صفحه منتشر گردیده است. کتاب در هفده فصل تنظیم گردیده ، از مزایای آن ارائه فهرست اعلام میباشد که به دسترسی پژوهشگر به مطالب مورد نیاز کمک شایانی مینماید . راوی به برخی نکات ریز در درگیریهای رزمندگان با دشمن در مناطق غرب کشور به ویژه کردستان و گروه های مسلح مانند پژاک ، کموله و شرح زوایای عملیات کربلاهای ۱ تا ۵ ، نقش لشکر ۲۶ کربلا در عملیات های مختلف، ارتفاعات ژاژیله و کله قندی و تنگه های مختلف از جمله تنگه قاسم رش پرداخته است. راوی با درجه سرهنگی از مجموعه سپاه بازنشسته شده اند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۴- از قطع تعلق تا قطع قطعنامه چه گذشت؟
 • 1.png
 • کتاب «از قطع تعلق تا قطع قطعنامه چه گذشت؟» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس محمدکرم ساعدپور است که سال ۱۳۹۷ در ۵۲۴ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان قم و نشر بین الحرمین به چاپ رسیده است.
 •  
 •  
 • کتاب روایت یک نفر روحانی از دوران دفاع مقدس است. توصیف نقش این قشر از جامعه درایجاد زمینه پیروزی رزمندگان و افزایش انگیزه مبارزه با دشمن از جمله موارد مطرح در این کتاب است. راوی متولد کوهدشت لرستان بوده و در ۵ فصل مطالب وی تدوین و تنظیم شده است. دوران کودکی، نوجوانی و آمادگی برای حضور در تظاهرات زمان ابتدایی انقلاب و سپس حضور در حوزه علمیه و نقش دکتر شریعتی، مرحوم طالقانی و حضرت امام (ره) در به ثمر رسیدن انقلاب، اعزام به جبهه توسط سپاه محل سکونت و حضور در مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور، صدور قطعنامه، پایان دفاع مقدس و هجرت به قم از جمله  مطالب روایت شده در کتاب است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۵- از نسل آفتاب
 • ‌ کتاب «از نسل آفتاب» تاریخ شفاهی فرحناز (سمیه) عدلو است که توسط راحله یعقوبی مصاحبه­ و تدوین گردیده و سال ۱۳۹۷ در۸۰ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان فارس تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 • 2.png
 •  
 •  
 •    فرحناز (سمیه) عدلو راوی کتاب علاوه بر تحصیل در حوزه و حضور در مبارزات علیه رژیم پهلوی ، با انتخاب و ازدواج با یک پاسدار، همراهی خود را با موج مدافعان میهن اسلامی در جنگ تحمیلی ابراز می­نماید. فعالیت در امور فرهنگی، پشتیبانی و آگاهی بخشیدن به مردم درباره عناصر ضد انقلاب در ابتدای شروع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همراهی با همسری پاسدار که در جبهه حضور داشته، مطالبی است که در کتاب به رشته تقریر درآمده است. اهمیت این کتاب روایت حضور و ایثارگری زنان در دوران دفاع مقدس با بیان زوایای مختلف صحنه های جنگ تحمیلی از زبان یک نفر خانم رزمنده می باشد . 
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۶- هارون تا کارون
 •  
 • 3.png
 •  
 •  
 • ‌ کتاب «از هارون تا کارون» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس غلامرضا کوکلانی است که توسط اعظم السادات حسینی مصاحبه­ و حسین عبدی تدوین آن را بر عهده گرفته و سال ۱۳۹۷ در ۲۱۴ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان گلستان تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است . غلامرضا کوکلانی راوی کتاب به دلیل تحصیل در دانشسرا و دانشگاه، مطالب جامعی در مورد شرایط و فضای سیاسی قبل ازوقوع انقلاب و نیز فعالیت­های خود در روزهای آغازین انقلاب اسلامی، سپس جنگ تحمیلی و شرکت در عملیات­های فتح المبین، محرم، والفجر ۴ و ۸، بدر، خیبر و کربلاهای ۱، ۴،۵ و ۱۰، زمین­گیر شدن منافقین و دشمنان در عملیات مرصاد و خدمات انجام شده تا زمان بازنشستگی در سال ۱۳۸۸ را روایت می­کند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۶- اسارت سید
 • کتاب «اسارت سید» تاریخ شفاهی سرتیپ خلبان سیدجواد پویانفر است که توسط سرتیپ خلبان محمدعلی اعظمی مصاحبه­و تدوین شده ،در سال ۱۳۹۷ با تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه توسط مرکز انتشارات راهبردی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده است.
 •  
 • 4.png
 •  
 •  
 • سرتیپ خلبان سیدجواد پویانفر متولد بروجرد و یکی از آزادگان سرافراز مهین اسلامی است. سال ۱۳۴۶ در نیروی هوایی استخدام و تا قبل از وقوع انقلاب اسلامی کلیه امور تخصصی را در کشور (آمریکا) طی نموده و با شروع جنگ تحمیلی در دفاع از میهن اسلامی حضور پیدا می­کند.هواپیمای وی زمان بازگشت از مأموریت بمباران هوایی کارخانه­ای در العماره عراق مورد اصابت گلوله توپ دشمن قرار گرفته و سقوط می­کند. وی از تاریخ ۴/۷/۱۳۵۹ به مدت ۱۰ سال در اسارت نیروهای بعثی بوده و سختی زندان­های استخبارات، ابوغریب، الانبار و صلاح­الدین عراق را با ۵۰% جانبازی تحمل می­کند. پس از بازگشت به میهن اسلامی در یگان خود مشغول و مدت ۲۴ سال به عنوان خلبان بین المللی درشرکتهای  هواپیمایی ایران خدمت نمود.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۷- اسارت در مرخصی
 • کتاب «اسارت در مرخصی» تاریخ شفاهی سرتیپ دوم خلبان کرم­رضا مکری است که توسط سرتیپ خلبان محمدعلی اعظمی مصاحبه و تدوین گردیده و سال ۱۳۹۷ با تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه توسط مرکز انتشارات راهبردی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به چاپ رسیده است.
 •  
 • 5.png
 •  
 •  
 • سرتیپ دوم خلبان کرم­رضا مکری متولد صحنه استان کرمانشاه است. علاقه به خلبانی موجب جذب وی به نیروی هوایی در سال ۱۳۴۶ شد.
 • با اعزام به آمریکا در ایالت تگزاس و طی کردن دوره تخصصی هواپیما و اخذ دیپلم زبان انگلیسی خلبان اف-۴ می­گردد. با شروع جنگ تحمیلی تا مهر ماه سال ۱۳۵۹ تقریبا هر روز یک یا دو سورتی پرواز و حمله به دشمن را داشته است . در تاریخ۲۳/۷/۱۳۵۹ به اسارت نیروهای بعثی درآمده و در اردوگاه­های استخبارات، ابوغریب، تکریت و الرمادی دوران سختی را تجربه نمود که در کتاب روایت شده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۸- اسطوره های ماندگار
 • کتاب « اسطوره­های ماندگار» تاریخ شفاهی عملکرد مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی قرارگاه حمزه سیدالشهدا در هشت سال دفاع مقدس است که توسط حمید دعائی مصاحبه و تدوین گردیده و سال ١٣٩۴ در ۶۶٨ صفحه مصور در ١١٠٠ نسخه، سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به چاپ رسانده است.
 •  
 • 6.png
 •  
 •  
 •  
 •  
 • بخش اول کتاب مروری بر عملکرد جهادگران پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی استان سمنان طی دو سال حضور در عملیات­های مختلف جبهه­های جنوب ( مهر ١٣۵٩ تا پایان مهر ١٣۶١) است. بخش دوم آن مروری بر عملکرد پشتیبانی و مهندسی رزمی جهاد سازندگی قرارگاه حمزه سیدالشهداء در شمال غرب ( از آبان ١٣۶١ تا آبان ١٣۶٧ ) دارد. وی نمونه­ای از اقدامات سنگرسازان بی سنگر استان سمنان در طول دوران دفاع مقدس را بازگو می­کند.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۱۹- اسیر کوچک
 • کتاب «اسیرکوچک» تاریخ شفاهی غلامرضا رضازاده است که توسط حسین نیري مصاحبه­ و تدوین شده ،در سال ۱۳۸۷ و ۱۳۶ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط حوزه هنری به چاپ رسیده است.
 •  
 •  
 • 7.png
 •  
 •  
 •  
 • غلامرضا رضازاده متولد خرمشهر و خردسال­ترین اسیر جنگی ایران است. راوی با خانواده­ در همان روزهاي ابتدای جنگ تحمیلی در خرمشهر به اسارت دشمن درآمدند.غلامرضا بیش از چهارصد روز در اردوگاه­هاي عراقی اسیر و پس از رهایی دوباره از پشت نیمکت­هاي مدرسه به جبهه بازگشته و بارها مجروح می شود. ایشان به همراه برادر، مادر و پدرش بیش از بیست ساعت مطالب خود پیرامون  دوران دفاع مقدس بیان کرده که در کتاب اسیر کوچک تدوین شده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •    
 •  
 •  

 

 

 

 

 •  
 • ۲۰- امیر خورهه
 • ‌ کتاب «امیر خورهه» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس غلامعلی امیری است که توسط زهرا طهماسبی مصاحبه و تدوین گردیده سال ۱۳۹۷ در ۱۵۳ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان البرز تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 •  
 •  

 

2.jpg

 

 •  

 •  
 • آقای امیری متولد ۱۳۳۲ در روستای خورهه استان مرکزی است. وی در ابتدای کتاب ضمن بیان معجزه شفای پدر خود مواردی را از دوران کودکی، دبستان و دبیرستان خود بیان می­کند. اولین ماموریت ایشان بعد از انقلاب درگیری با گروهک ضد انقلاب در منطقه آلواتان بوده است. نامبرده در مورد عملیات­های ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس، والفجر ۴ حضور داشته و در سال ۱۳۶۲ به لشگر ۲۸ کردستان منتقل می­شود. وی مواردی از اتفاقات منطقه جزیره مجنون ، سردشت و مریوان را بازگو می­کند. ایشان پس از طی دوره­های عالی، دافوس و دانشگاه دفاع ملی و سی و شش سال خدمت صادقانه در سال ۱۳۸۷ به افتخار بازنشستگی نایل آمده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ۲۱- انسان ، رزمنده ، نویسنده

 

 • کتاب «انسان، رزمنده، نویسنده» تاریخ شفاهی گل­علی بابایی است که توسط حسین ترابی مصاحبه­ و تدوین­گردیده در سال ۱۳۹۵ و ۲۴۸ صفحه با تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه توسط نشر صاعقه به چاپ رسیده است.
 •  
 •  
 • 9.png
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • گل­علی بابایی متولد ۱۳۳۹ در روستای برار از توابع شهرستان چالوس است. در زمان پیروزی انقلاب اسلامی وی در مبارزات علیه رژیم پهلوی شرکت داشته است. نامبرده سال ۱۳۶۰ به عضویت سپاه درآمده و با اعزام به جبهه­های حق علیه باطل در نبردهای جنوب اهواز نیز حضور فعال داشته است. وی برای اولین بار هجدهم بهمن سال ۱۳۶۱ از ناحیه مچ دست و پای چپ مجروح و به تبریز منتقل شده است. با بهبودی نسبی به  جبهه اعزام وبا خدمت درسپاه پس از پایان جنگ تحمیلی از مرداد ۱۳۶۹ تا پایان سال ۱۳۷۱ نیز با کمیته جستجوی مفقودین همکاری و کار تفحص را انجام داده است. با درجه سرتیپ دومی در دهه نود به افتخار بازنشستگی نائل گردیده است .
 •  
 •  
 •  

 

 

 

 

 

 

 •  
 •  
 • ۲۲- اهالی خاکریز
 • ‌ کتاب «اهالی خاکریز» تاریخ شفاهی جهاد سازندگی استان سمنان است که توسط زهرا شاهینی مصاحبه­ و تدوین گردیده در سال ۱۳۹۴ و۳۵۰ صفحه با تیراژ ۱۱۰۰ نسخه در اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان سمنان تحت نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 •  
 •  
 • 8.png
 •  
 •  
 • کتاب حاضر به همت مهندس اسماعیلی که خود هشت سال جنگ تحمیلی را در جبهه­ها حضور داشته، گرد آوری شده است. این کتاب در هشت فصل به تفکیک نحوه و میزان فعالیت و تلاش  جهادگران استان سمنان یا همان سنگرسازان بی سنگر (بنا به فرمایش امام ره) را در طول دوران دفاع مقدس به تصویر کشیده است.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 

 

 

 

 

  

 • ۲۳- ایستادن زیر مرگ
 • کتاب «ایستادن زیر مرگ» تاریخ شفاهی تعدادی از آزادگان استان گیلان است که توسط شهاب احمد پور مصاحبه­ و تدوین گردیده، در سال ۱۳۹۱ به تیراژ  ۱۰۰۰ نسخه توسط حوزه هنری استان گیلان به چاپ رسیده است.
 •  

 

 •  
 • 11.png
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • کتاب ایستادن زیر مرگ تاریخ شفاهی تعداد ۱۰ نفر از آزادگان سرافراز شهرستان شفت استان گیلان است. آقای شهاب احمدپور با مراجعه به هر آزاده، خلاصه­ای از دوران جوانی، نحوه اعزام به مناطق عملیاتی و چگونگی اسارت فرد و خاطراتی از آن دوران را برای خوانندگان ثبت و ضبط نموده است. اسامی مصاحبه شوندگان :
 • کاظم ساکت ۲- غلامرضا حق شنو ۳- حمزه مهربان ۴-مجید شدقدم ۵- صادق محبوبی ۶- حمید شعاعی ۷- یعقوب شکوری ۸- محمد رسول کیهانی ۹- عسکر بیابانی ۱۰- موسی محسنی.
 •  
 •  
 •  
 •  

 

 

 

 

 

 • ۲۴- ایستگاه دهلران

 

 • ‌ کتاب «ایستگاه دهلران» تاریخ شفاهی رزمنده دفاع مقدس حسن رنجبر کهن است که توسط کاظم فرامرزی مصاحبه­ و خانم مرضیه نظرلو  تدوین گردیده، سال ۱۳۹۲ در ۱۵۲صفحه به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به چاپ رسیده است .
 •  
 •  
 • 12.jpg
 •  
 • حسن رنجبر سال۱۳۱۶در خانواده­ای مذهبی در تهران به دنیا آمده است. کتاب از سه فصل اصلی تشکیل شده است؛ فصل اول دربرگیرنده مطالب راوی از بدو تولد تا آغاز جنگ تحمیلی است. نقل خاطرات پراکنده‏ای از دوران کودکی، تحصیل و مشاغل خود در سنین نوجوانی و اشاره به درگیری‏ها‏ی دوران کودتای ۲۸ مرداد، وقوع انقلاب اسلامی،روزهای آغازین جنگ در کتاب بیان شده است. دو فصل بعدی کتاب شامل مطالبی در مورد آغاز جنگ تا احداث ایستگاه صلواتی دهلران و احداث ایستگاه صلواتی دهلران تا پایان جنگ و عملیاتهای دفاع مقدس می باشد.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir