هجدهمین جلسه شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس در روز سه شنبه مورخ ۲۱/۱۱/۹۹ با حضور اعضای محترم شورا و به ریاست سردار سرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگرریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و رئیس شورای اسناد در سالن قصر شیرین برگزار گردید .

b_300_0_16777215_00_images_12_Presentation1.jpg
ابتدا گزارش مصوبات ۱۷ جلسه شورا توسط سردار علاماتی ارائه گردید و سپس امیر فولادی ریاست محترم ساحادم و سردار افشار معاون پژوهشگاه ناجا و خانم بغدادی از مرکز تحقیقات سپاه پاسداران و آقای بارگاهی از مرکز اسناد دفاع مقدس جهاد کشاورزی گزارشات مبسوطی در خصوص اقدامات مربوط به جمع آوری و ساماندهی اسناد دفاع مقدس سازمان خود را بیان داشتند .

 

 

 

اهم فرمایشات سردار دکتر بهمن کارگر، ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و رئیس شورا در هجدهمین جلسه شورا: b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5291.jpg

 

 • ضمن خیرمقدم به اعضای محترم شورا، فرا رسیدن دهه فجر را تبریک میگویم و سالگرد عملیات والفجر ۸ را گرامی می داریم.
 • اسناد دفاع مقدس کمتر از ۵% طبقه بندی دارد و بقیه اصلاً طبقه بندی ندارند.
 • اینکه سازمان اسناد و مدارک را تشکیل دادیم برای این بود که اسناد در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
 • حضرت آقا در خصوص دفاع مقدس فرمودند جلوی تحریف را بگیرید و هرچه از زمان دفاع مقدس دور میشویم تحریف ها بیشتر میشود.
 • اصل مدارک در نزد خود دوستان باشد ولی نسخه ای از اسناد را به سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس، دبیرخانه شورای اسناد تحویل دهید و به همین خاطر ما سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس را در ساختمان اسناد ملی قرار دادیم. مطمئن باشید بعد از ۳۰ سال افرادی که در دفاع مقدس بودند دیگر نخواهند بود و مردم باید به این اسناد دسترسی داشته باشند.
 • می گویند چرا برای پایان نامه های دکترا، یا برای ساخت فیلم ها سراغ دفاع مقدس نمی روند، برای اینکه اسناد دفاع مقدس را در اختیار نمی گذارند و همه به این موضوع اعتراض دارند، خوب شما چقدر از این مدارک را در اختیار این افراد میگذارید، ان شاالله مدارک را باز بگذارید برای استفاده عموم و امیدوارم مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران که در این خصوص خیلی زحمت کشیدند این اسناد را در اختیار بگذارند.
 • این که هرچه داریم خودمان چاپ کنیم هنر نیست گر چه هست ولی بدهیم دیگران هم که بیرون از نیروهای مسلح هستند چاپ کنند،اگر می خواستیم فقط در نیروهای مسلح باشد نمی آمدیم هئیت امنای بنیاد را، ۱۵ نفر از اعضای هئیت دولت قرار دهیم.
 • با آقای ظریف در سال ۱۳۹۸ یک نمایشگاه اسناد دفاع مقدس را در نیاوران افتتاح کردیم و با ایشان صحبت کردم که این اسناد را در اختیار بگذارید که گفتند یک قانون داخلی داریم که اجازه نمی دهد و گفتم یک نامه خدمت حضرت آقا بدهیم و این موارد دفاع مقدس را در اختیار دیگران بگذاریم و الان ۴۰ سال از دفاع مقدس گذشته.
 • کتاب هایی که چاپ میشود باید بیایند ممیزی شوند، مثلاً یک ارتشی دارد کتاب مینویسد اگر اسناد سپاه در اختیارش قرار گیرد بهتر و درست تر مینویسد و برعکس.
 • ما در بنیاد از پایان نامه های مربوط به دفاع مقدس حمایت میکنیم، اگر پروپوزال مورد تاًئید قرار گیرد کمک میکنیم.
 • ما جنگ را فقط در خط مقدم میدانیم و از خط مقدم عقب تر نیامدیم، آن موقع صنعت، فرهنگ، سینما چکار کرده و چگونه بوده؟ هنوز فیلم ها و سخنرانی ها فقط در حد خط مقدم هستند.
 • حضرت آقا در فرمایشات امسال خود قبل از جنگ و خود جنگ و بعد از جنگ را بیان فرمودند، حضرت آقا قبول قطعنامه را عاقلانه و مدبرانه مطرح کردند و اگر این طور نبود حضرت امام(ره) قبول نمی کردند.
 • مدل دفاع مقدس را برای الان هم می خواهیم اگر جنگ شود همه کارها باید سرجای خودش انجام شود، دفاع مقدس برای الان و بعد باید باشد.
 • حاج قاسم گفت دفاع مقدس قُله است و مقاومت دامنه قُله است، مثلاً اورژانس زدند در خط مقدم مقاومت، بهداشت و درمان در عملیات های دفاع مقدس خیلی کار کردند و عمل جراحی مغز باز انجام می دادند، بهترین پزشک های الان کسانی هستند که در دفاع مقدس بودند.
 • مساجد سنگر بودند، انقلاب را مساجد رهبری کردند با حضرت امام(ره)، رزمنده ها را مساجد می دادند و تا شهادت و تا بزرگداشت مراسم آنان را کنترل می کرد و الان چقدر مساجد فعالیت دارند؟ ما ۳۶۰۰۰ شهید دانش آموز دادیم و همه این شهدا از مساجد اعزام شدند، در حوزه علمیه به آقای اعرافی سلام برسانید و بگویید که واقعاً مساجد را دریابید.
 • یک سری اسناد و مدارک دفاع مقدس در صدا و سیمای خودمان بوده ولی الان دارد بی بی سی پخش میکند لذا باید اسناد ارزش گذاری شود و یک شیوه نامه دربیاورید و کُد گذاری کنید و آن موقع ارزش گذاری کنید.

 

گزارش سردار دکتر علاماتی ، دبیرخانه شورای اسناد 

  b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5254.jpg

سردار علاماتی با تشکر از حضور سردار دکتر بهمن کارگر، ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و رئیس شورا در هجدهمین جلسه شورا، ابتدا دستور جلسه را اعلام نمودند و سپس با خواندن دو پیام مهم از فرماندهی معظم کل قوا در خصوص اسناد دفاع مقدس، گزارش مبسوطی از تصویب آئین نامه حفظ و نگهداری اسناد و مدارک دفاع مقدس توسط هئیت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۵ و چگونگی تشکیل ۱۷ جلسه شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس و مصوبات جلسات شامل ( شیوه نامه ویژگی های مخازن اسناد ، فرم های انتقال اسناد ، کاربرگه های اسناد مکتوب و عکس ، کاربرگه های اسناد دیداری و شنیداری ، شیوه نامه تولید کتاب مرجع اسنادی ، تصویب متن نهایی ارزشیابی اسناد ، نظامنامه جامع اسناد و مدارک دفاع مقدس ، رو نمایی از سامانه جامع اسناد دفاع مقدس- سجا و همچنین بازدید از مراکز اسنادی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، آرشیو مرکزی اسناد صدا و سیما ، مرکز اسناد سازمان عقیدتی سیاسی آجا و  وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موزه ایران باستان ) بیان داشتند.

 

 گزارش امیر فولادی ریاست سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آجا:

b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5263.jpg

امیر فولادی ریاست سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آجا با ارایه پاورپوینت، گزارش مبسوطی را از اقدامات ساحادم در مورد اسناد و مدارک موجود در آجا و همچنین ساماندهی و خروجی های اسناد مربوط به سا ع س آجا، ساحادم آجا، نزاجا، نپاجا، نهاجا، نداجا با آمارهای مربوطه را ارایه نمودند، از جمله ۳۳ جلد اطلاعیه های روزانه ارتش در زمان دفاع مقدس که هر جلد بیش از ۱۰۰۰ صفحه میباشد، گزارش های کامل عملیات ها، ۵۰۰ جلد پایان نامه دانشگاهی، ۲۰۰۰فایل دی وی دی مصاحبه با رزمندگان، ۲۳۵ ساعت نفر مصاحبه تاریخ شفاهی رزمندگان دفاع مقدس و مدافعان حرم و ۴۴۳۳۸۹ فایل رایانه ای از مجموع اسناد جمع آوری شده پروژه های آجا و............ ،  در خصوص مجموع این اسناد ساماندهی صورت گرفته و در مخازن اسناد نگهداری میشود و تا کنون ۴ ترابایت از این اسناد تحویل دبیرخانه شورای اسناد دفاع مقدس گردیده و مابقی به مرور تحویل خواهد شد.

سردار کارگر با تشکر از امیر فولادی در خصوص گزارش خوب ارایه شده، فرمودند دو مرکز عمده اسناد دفاع مقدس در کشور مربوط به ارتش و سپاه هستند که با توجه به اقدامات سپاه در طول دفاع مقدس و اعزام راویان در کنار فرماندهان و ضبط وقایع مربوط به آنان از این نظر از ارتش جلوتر هستند و امیدوارم که ارتش تلاش بیشتری نماید. 

 

  گزارش سرکار خانم بغدادی، مدیر بخش اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران:

b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5290.jpg

سرکار خانم بغدادی، مدیر بخش اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران با عذرخواهی از عدم حضور سردار نائینی، گزارش مبسوطی را در خصوص اسناد دفاع مقدس در سپاه پاسداران از سال ۱۳۶۱ و همراه بودن راویان در کنار فرماندهان در جبهه های نبرد و اقدامات انجام شده در ساماندهی اسناد و بارگذاری آن در ماًوا برای استفاده محققین بیان داشتند.

سردار کارگر ضمن تشکر از اقدامات انجام شده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران ضمن گِله در خصوص عدم دسترسی آسان پژوهشگران و محققین به اسناد بدلیل تشریفات اداری، خواستار آن شدند که این امر با سهولت بیشتری صورت پذیرد.

  

گزارش سردار افشار جانشین پژوهشگاه نیروی انتظامی:

b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5330.jpg

سردار افشار جانشین پژوهشگاه نیروی انتظامی با عذرخواهی از عدم حضور سردار قصری، با ارایه پاورپوینت گزارش مبسوطی را از قدامات انجام شده در خصوص ساماندهی اسناد دفاع مقدس مربوط به ژاندارمری، شهربانی و کمیته انقلاب اسلامی و در نهایت ناجا را از شروع دفاع مقدس با آمارهای مربوطه بیان داشتند، از جمله اینکه آمار تعداد شهدا، جانبازان، آزادگان، و مفقودین ناجا در دوران دفاع مقدس بیش از ۲۲۵۰۰ نفر میباشد، تاکنون تعدادی از اسناد و مدارک گرد آوری شده در قالب یک لوح فشرده به دبیرخانه شورای اسناد دفاع مقدس ارسال گردیده.

سردار کارگر با تشکر از اقدامات ناجا در خصوص اسناد دفاع مقدس اضافه نمودند نیروی انتظامی یکی از آن جاهایی است که آن طور نقش آن در منصه ظهور گذاشته نشده که مردم استفاده کنند مثل درگیری های اولیه دفاع مقدس که نیروهایی مثل ژاندارمری و کمیته انقلاب ااسلامی در آن نقش داشتند و موارد گسترده دیگری که حتی تا الان نیروی انتظامی همچنان شهید میدهد و لذا این عقب ماندگی باید جبران شود، الان ناجا یک سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس می خواهد.

 

گزارش جناب آقای بارگاهی مسئول مرکز اسناد دفاع مقدس وزارت جهاد کشاورزی:

b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5358.jpg

جناب آقای بارگاهی مسئول مرکز اسناد دفاع مقدس وزارت جهاد کشاورزی با عذرخواهی از عدم حضور آقای مهندس رضوی با ارایه پاورپوینت، گزارش مبسوطی در خصوص عملکرد جهاد کشاورزی در مورد ساماندهی اسناد دفاع مقدس با آمارهای مربوطه و اینکه با تفاهم بعمل آمده با سازمان اسناد ملی تمام اسناد فیزیکی برای نگهداری مطلوب به سازمان اسناد ملی ارسال میشود را بیان داشتند، از جمله اسناد شناسایی شده در مرکز اسناد جهاد کشاورزی ۲۹۰۰۰۰۰ برگ سند مکتوب، ۹۱ ساعت صوت، ۱۳ ساعت فیلم، ۶۰۰۰۰ طعه عکس، ۲۵۰۰ برگ نقشه که از این مجموع اسناد ساماندهی شده بدین شرح است، ۲۵۰۰۰۰۰برگ سند مکتوب، ۹۱ ساعت صوت، ۱۰ ساعت فیلم، ۶۰۰۰۰ قطعه عکس، ۲۰۰۰ برگ نقشه  و اضافه نمودند در مجموع جهاد در دفاع مقدس همچنان مظلوم است.

سردار کارگربا تشکر از اقدامات بعمل آمده در مورد اسناد دفاع مقدس در جهاد کشاورزی، اضافه نمودند متاسفانه با ادغام غلطی که انجام شد جهاد سازندگی از بین رفت و الان جای آن در کشور خیلی خالیه، جهاد در دفاع مقدس کارهای عظیمی کرد حتی اولین کار فرهنگی روایت فتح توسط شهید آوینی در گروه تلویزیونی جهاد انجام شد لذا نباید بگویید مظلوم چون خودتان این کار را کردید ولی در مجموع از شما سپاسگزاریم که همین مقدار کار را انجام دادید.

در ادامه جناب آقای دکتر جعفری ریاست موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس:

b_300_0_16777215_00_images_12_DSCN5380.jpg 

جناب آقای دکتر جعفری ریاست موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اقدامات و پیگیری های بعمل آمده در خصوص تهیه و راه اندازی سرور دوم در موزه برای ارتباط کاربران در سراسر کشور با دیتای موجود در سرور مرکزی و همچنین اتصال کتابخانه های دفاع مقدس در سراسر کشور که همه در یک مجموعه سامانه مشترک قرار میگیرند را بیان داشتند.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir