تعداد ۲۵ عنوان کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس که توسط ادارات کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در استانها تهیه و تنظیم گردیده بود، همزمان با سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد(پنجم مرداد ماه سال ۱۳۹۸) در سالن همایش ساختمان آرشیو اسناد ملی با حضور نمایندگان سازمانهای لشکری و کشوری رو نمایی گردید.

در صورت تمایل برای تهیه کتاب به سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس واقع در خیابان شهید حقانی شرق به غرب نبش خیابان کوشا ساختمان آرشیو اسناد ملی ایران طبقه همکف سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس مراجعه نموده و یا با شماره تلفن های ۰۲۱۲۶۴۰۳۰۴۳ - ۰۲۱۲۶۴۰۳۰۰۵ تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(14).jpg

 

 

چکیده :

تاریخ شفاهی محمد پولادوند را اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس مرکزی با نظارت سازمان اسناد و مدارک کشور که به همت خسرو اسد پور مصاحبه و کوشش شمس الله دایی زاده تدوین گردیده در ۱۰۰۰ نسخه ، قطع رقعی در سال ۹۷ چاپ نموده است.

راوی پس از طی آموزش های نظامی لازم محبت حضور در جبهه های حق علیه باطل بدلیل جنب و جوش زیاد با گروهی که دسته آلمانی ها نام گرفته بودند ،  تلاش کردند در زمان عملیاتها در مناطق حضور داشته باشند لذا در عملیاتهای فتح المبین ، ام الحسین ، غرب کشور (پاوه) و گیلان غرب ، بدر ، خیبر ، عملیات برون مرزی  کربلای ۴ ، والفجر ده ، بمباران شیمیایی حابچه توسط دشمن بعثی و عملیات مرصاد ، حضور و روایتهایی را بیان مینماید .

از تجهیزات خاص منافقین در عملیات مرصاد ، گشت های اطلاعات عملیات که داشته اند و اینکه پس از قبول قطعنامه بدلیل عدم عضویت رسمی در سپاه به در کارخانه مشین سازی اراک مشغول خدمت میگردند.

 

 

 

  

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(13).jpg

 

 

 

چکیده :

تاریخ شفاهی محمد تقی رجایی را اداره کل بنیاد گلستان با نظارت سازمان اسناد که توسط حسین یاقوتی مصاحبه و حسین عبدی تدوین گردیده در سال ۹۷ در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و در قطع رقعی چاپ نموده است .

راوی متولد بهشهر مازندران بوده و پس از تکمیل اندوخته های خود در حوادث انقلاب اسلامی با شروع جنگ تحمیلی به جبهه اعزام و در عملیاتهای رمضان ، محرم و الفجر مقدماتی با دشمن بعثی می جنگد .

از ورود آزادگان عراقی به کشورمان ایران و مشکلاتی که بر آنها توسط دشمن بعثی تحمیل شده تا اسکان آنها در مناطق مرزی و سپس انتقال به سمت مرکز کشور ، همچنین خدمت در نهاد مقدس جهاد سازندگی در تهران مطالبی ارائه شده که مطالعه آنها مفید خواهد بود .

 

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(12).jpg

 

  

چکیده :

اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چهار محال و بختیاری با نطارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس تاریخ شفاهی عباس پیکار را که توسط ابراهیم رحیمی پردنجانی و افسانه صادقی تدوین گردیده در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در قطع رقعی منتشر کرده است.

راوی کتاب متولد بروجن استان چهارمحال و بختیاری است دوران کودکی و فعالیتهای ایام پیروزی انقلاب اسلامی را در فصول ابتدایی کتاب بیان و آنگاه اعزام به جبهه و نبرد حق علیه باطل را روایت می کند. برجستگی این کتاب در این است که کارنامه تبلیغات تیپ ۴۴ قمر بنی هاشم(ع) را با توجه به مسئولیت عباس پیکار در جنگ به تصویر میکشد.

نقش امامان محترم جمعه با حضور در جبهه و اثر تبلیغات در افزایش روحیه ی رزمندگان در جبهه ها در این کتاب توسط راوی که مسئول تبلیغات تبپ در دوران دفاع مقدس بوده روایت گردیده.

حضور در جبهه های حق علیه باطل و شرکت در عملیاتهای بیت المقدس ، والفجر ۱ و ۴ ، خیبر ، بدر ، کربلای چهار و پنج و نهایتا عملیات والفجر ۱۰همراه است  را تشریح می نماد .

ناکامی منافقین و دشمن بعثی در عملیات مرصاد واکاوی و در این مورد مطالبی ارائه شده است.

دو برادر راوی در دفاع مقدس به شهادت رسیدند .

 

  

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(11).jpg

 

 

چکیده :

اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر آثار دفاع مقدس استان خوزستان با نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس تاریخ شفاهی آقای محسن پویا رزمنده دفاع مقدس را که توسط آقای غلامرضا جهانی مقدم تدوین گردیده در ۴۴۱ صفحه و به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در قطع وزیری در سال ۹۷ چاپ نموده است.

دغدغه ماندگار کردن لحظه های دفاع مقدس عاملی برای ثبت تاریخ شفاهی راوی شد و از آنجایی که نامبرده متولد اهواز می باشد و از حافظه قابل تحسینی برخوردار است مطالب در ۱۶ فصل تنظیم و با اشرافیت به موقعیت جغرافیایی استان خوزستان از حضور در عملیات های فتح المبین بیت المقدس رمضان والفجر مقدماتی و ۸ ، بدر،خیبر، کربلا های ۵ و ۴ و حوادث قبل و آغازین جنگ مطالب ارائه گردیده است.

علاوه بر آن جنبه ها مختلف دوران دفاع مقدس از جمله نحوه آموزش نظامی انتقال اموال تدارکاتی حال و هوای خانواده ها در هنگام اعزام به حبهه و شرایط شهر اهواز در دوران دفاع مقدس اشاره شده است.

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(10).jpg

  

 

چکیده :

تدوین تاریخ شفاهی  رزمنده دفاع مقدس  آقای محمد رضا چائیده(اکرام فر) می باشد که با نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس و توسط ادره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان خوزستان به کوشش آقای سید حسن موسوی طیب در سال ۹۵ و به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ گردیده است.

راوی کتاب متولد شهر دزفول می باشد لذا بر جغرافیای استلن خوزستان که ناجوانمردانه  مورد هجوم دشمن بعثی قرار گرفت مسلط می باشد. در فصول مختلف کتاب نحوه شکل گیری  شخصیت راوی از  تولد تا تثبیت انقلاب اسلامی و در ادامه حضور در جبهه های حق علیه باطل همچنین خدمات اجتماعی نامبرده در عرصه فرهنگ و شعاور مذهبی بیان گردیده است.

حضور در عملیاتهای طریق القدس ، فتح المبین، بیت المقدس، محرم، و الفجر مقدماتی و یک و ۸ و ۱۰ خیبر، بدر، فاو، کربلای ۴و ۵ تجارب ارزنده ای را به راوی داده تا با نگرش متفاوت دفاع مقدس را روایت کند، ایشان با فرماندهان عالی رتبه دفاع مقدس سرلشگر رضایی و سرلشگر صیاد شیرازی هم رزم بوده و از مدیریت ایشان مطالبی بیان داشته اند.

 

  

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(9).jpg

 

 

 

چکیده :

توسط اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری و با نظارت سازمان اسناد کشور تاریخ شفاهی مجتبی عقیلی در سال ۹۶ به همت ابراهیم رحیمی مصاحبه و تدوین و در قطع رقعی به تیراژ ۳۰۰۰ نسخه چاپ گردیده است .

راوی با حضور در جلسات سخنرانی آیت الله خادمی اصفهانی ، مرحوم آیت الله حائری و مرحوم استاد پرورش با وقایع انقلاب آشنا و همزمان با تحصیل در دانشگاه به انقلابیون پیوست

با وقوع جنگ تحمیلی به جبهه اعزام و چون با فنون نظامی آشنایی داشت ( دوره خدمت سربازی را طی کرده بوده ) در پشت جبهه و مناطق جنگی قبل از شروع عملیاتها به نیروهای بسیجی و سربازان آموزشهای نظامی ارائه می دادند ، نحوه و مدت آموزش قابل توجه و مطالب ارزنده ای ارائه میگردد

خدمت در مشاغل فرماندهی بعد از پذیرش قطعنامه در سپاه های استانهای اصفهان و چهارمحال و بختیاری در کارنامه ایشان است.

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(8).jpg

 

 

چکیده :

اداره کل بنیاد استان کرمان با نظارت سازمان اسناد ، تاریخ شفاهی محسن میربهرنی را که با همت منصور ایران پور مصاحبه و تدوین گردیده در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در قطع رقعی چاپ نموده است .

راوی متولد خرمشهر میباشند ولیکن بدلیل مهاجرت از این شهر برای حضور در جنگ تحمیلی با نیروهای رزمنده سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و کرمان که لشگر ثار الله را تشکیل میدادند همراه میگردد.

اشرافیت ایشان به جغرافیای خوزستان و حضور در مناطق عملیاتی از ابتدا تا پایان جنگ تحمیلی ، هم رزمی با سرداران حاج قاسم سلیمانی ، دکتر قالیباف ، خدمت در ناجا ، سپاه قدس و مدافع حرم ، شرح عملیاتهای کربلای ۴ و ۵ و یک ، خیبر ، بیت المقدس ۷ و تحرکات مذبوحانه دشمن بعثی پس از قبول قطعنامه به ارزش کتاب افزوده است.

 

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(7).jpg

 

 

 

چکیده :

کتاب به روایت محمدرضا ایرانمنش با مصاحبه و تدوین محمدرضا مولائی کرمانی در سال ۱۳۹۷ با کمک و همکاری اداره کل بنیاد استان کرمان در ۱۰۰۰ نسخه به رشته درآمده است.

نامبرده متولد شهرستان کرمان بوده و دوران کودکی و نوجوانی را در آنجا سپری کرده و پس از اخذ مدرک دیپلم بعد از پیروزی انقلاب به عنوان نیروی گروه ضربت وارد تشکیلات سپاه میشوند و خاطراتی را از آن دوران بیان میکنند . اولین حضور ایشان در مناطق عملیاتی دیوان دره کردستان بوده و در عملیاتهایی همچون بیت المقدس ، والفجر مقدماتی ، ۸ و ۱۰ و کربلای ۴ و ۵ و سقوط فاو-شلمچه حضور داشته اند .

ایشان در متن کتاب خاطراتی را از طول این ۶۰ ماه حضور خود در مناطق عملیاتی و عملیاتهای انجام شده که حضور داشته است بیان نموده است.

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(6).jpg

 

 

چکیده :

اداره کل بنیاد استان گلستان تاریخ شفاهی آقای غلامرضا احمدی را با مصاحبه گری آقای حسین یاقوتی و با تدوین گری سرکار خانم سمیه خزایی در سال ۱۳۹۷ در قطع رقعی به تعداد ۱۰۰۰ نسخه ثبت می نماید.

آقای میر احمدی ۱۳۳۸ در یکی از روستاهای توابع استان گلستان در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده و بزرگ شده است . پس از اخذ مدرک دیپلم سال ۱۳۵۷ وارد نیروی دریایی ارتش میشود .

ایشان مختصری در خصوص غائله گنبد توضیح داده و بعد از گرفتن درجه گروهبان دومی برای انجام خدمت به بندرعباس منتقل شده و بروی ناو نیروی دریایی مشغول میشوند و مواردی را در خصوص ناوها و ماموریتهای آنها بازگو میکنندتا به آمادگاه موشکی بوشهر منتقل میشوند.

در مورد پرواز ۶۵۵ ایران ایر و حمله ناجوانمردانه ناو جنگی وینسنس آمریکا به این پرواز نحوه به میان می آید نامبرده  در ناوهای تنب و سبلان هم خدمت کرده است و نهایتا پس از انتقال به تیپ تفنگداران امام حسین (ع) در سال ۱۳۸۷ به بازنشستگی مفتخر میگردند.

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(5).jpg

 

 

چکیده :

اداره کل بنیاد خوزستان با نظارت سازمان اسناد تاریخ شفاهی کریم کریم پور را که به همت سید حسین هاشم پور مصاحبه و تدوین گردیده در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در قطع وزیری چاپ نموده است.

راوی که متولد مسجد سلیمان است در کتاب نحوه پذیرش و اعزام به خدمت سربازی و فراز و نشیب آنرا در رژیم گذشته شرح داده و از حضور در جبهه و عملیاتهای زیر در جنوب و غرب کشور که خود حضور داشته مطالبی بیان می نماید.

فتح الفتوح عملیاتها فتح المبین (شکست حصر سوسنگرد) ، والفجر مقدماتی و ۸ و ۱۰ و عملیات مرصاد ، نصر ۴ و فتح خرمشهر همچنین چگونگی تشکیل بسیج و سپاه و فرماندهان آن تا زمان دوره آقای محسن رضایی و نهایتا کودتاهای نظامی و ... که در کشور می خواسته صورت بگیرد ولی به لطف خدا شناسایی و از بین می روند

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(4).jpg

 

 

 

چکیده :

اداره کل بنیاد گلستان با نظارت سازمان اسناد تاریخ شفاهی غلامرضا کوکلانی را که به همت اعظم السادات حسینی مصاحبه و حسین عبدی تدوین گردیده در ۱۰۰۰ نسخه با قطع رقعی در سال ۹۷ چاپ کرده است.

راوی کتاب بدلیل تحصیل در دانشسرا و دانشگاه مطالب جامعی در مورد شرایط و فضای سیاسی قبل از انقلاب بر جامعه بیان کرده و فعالیت های خود در شروع انقلاب اسلامی و تهاجم دشمن به میهن اسلامی و نهایتا حضور در جبهه و شرکت در عملیاتهای زی را تشریح میکنند.

فتح المبین ، محرم ، والفجر ۴ و ۸ ، بدر و خیبر و کربلاهای ۱ و ۴ و۵ و ۱۰ و زمین گیر شدن منافقین و دشمنان در عملیات مرصاد و خدمات انجام شده تا سال ۸۸ که از سپاه بازنشسته شدند را در کتاب روایت میکنند .

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(3).jpg

 

 

 

چکیده :

تاریخ شفاهی غلامرضا عسگری را اداره کل بنیاد گلستان با نظارت سازمان اسناد که توسط حسین یاقوتی مصاحبه و مریم یوسفی پور تدوین گردیده در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در قطع رقعی چاپ نموده است .

راوی کتاب طی چند مرحله تاریخ شفاهی خود را شامل از کودکی تا سال ۵۷ و سپس دوران خدمت سربازی  و شروع جنگ تحمیلی و حضور در جبهه های نبرد را بیان میکند .

کوموله ها و نا امنی هایی که در شمالغرب کشور موجب میشدند مفقودالاثر شدن برادرش ، جانبازی خود ، کردستان ، فاو ، شلمچه ، کربلای ۴ ، خدمت در حرم حضرت امام رضا (ع) و دستگیری توسط عوامل ضد انقلاب در غرب کشور در این کتاب روایت شده است .

 

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(2).jpg

 

 

 

چکیده :

اداره کل بنیاد استاد کرمان با نظارت سازمان اسناد تاریخ شفاهی علی اکبر حیدری را که را که به همت علی محمدی نسب مصاحبه و تدوین گردیده در ۱۰۰۰ نسخه و قطع وزیری در سال ۹۷ چاپ نموده است .

نام کتاب از خاک متبرک کربلا که پدر راوی بهمراه آورده بوده و در اعزام راوی به جبهه همراه وی بوده گرفته شده است .

راوی با حضور عملیاتهای والفجر مقدماتی و یک ، خیبر ، بدر ، والفجر ۸ و کربلای ۴ و ۵ از رشادتهای رزمندگان دفاع مقدس روایت می کند

نقش پزشکان تبعه هندوستان در معالجه رزمندگان در بیمارستانهای ایران و نحوه مجروحیت و سیر درمان ایشان در کتاب شرح داده شده است .

نقش سپاه در رزم و پشتیبانی از جنگ نیز روایت شده است .

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab_axmoarefi_(1).jpg

 

 

چکیده :

تاریخ شفاهی علی زادخوش به همت اداره کل بنیاد کرمان و با نظارت سازمان اسناد توسط منصور ایرانپور مصاحبه و تدوین و در قطع وزیری در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ گردیده است .

راوی متولد خانوک کرمان می باشد و همزمان با تحصیل در کنار پدر برای کمک به تهیه معاش خانواده کار می کرده است .

در حوادث منجر به انقلاب اسلامی در کرمان اعم از راهپیمایی ها ، پخش اعلامیه و ... شرکت و آمادگی لازم برای حوادث سخت آینده یعنی جنگ را پیدا می کند .

در مناطق غرب کشور و کردستان ، مرصاد و جنوب کشور در عملیاتهای والفجر ۴ ، حماسه سابله ، فتح ناو ، کربلای ۵ و بیت المقدس ۷ حضور فعال داشته است .

مهمترین ارزش مطالب کتاب ، پرداختن راوی به نقش ترابری در جنگ می باشد که شاید کمتر به آن پرداخته شده ، ایشان فرمانده ترابری لشگر ۴۱ ثارالله در دوران دفاع مقدس بوده اند و مطالب ارزنده ای در این خصوص بیان داشته اند .

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_4_5870961238384576327.jpg

 

 

 

چکیده :

کتاب سایت پدافند تاریخ شفاهی محمد تقی تاجیک می باشد که به همت اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان تهران منتشر گردیده است ، مصاحبه و تدوین کتاب را دکتر بهرام مرادی انجام داده ، در سال ۹۸ کتاب به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و در قطع وزیری چاپ گردیده است

مطالب کتاب در ده فصل گردآوری شده ، فصول اول تا سوم از کودکی تا رویدادهای زمان وقوع انقلاب اسلامی و ورود به دوره های آموزشی نظامی راوی را تشریح می نماید .

با وقوع جنگ تحمیلی به کردستان اعزام می گردد ، به مدت سه سال در جزیره خارک حضور و از ایران اسلامی و ارزشهای آن دفاع می نماید ، به عنوان مامور حفاظت اطلاعات در بندرعباس خدمت کرده و در این زمینه مطالب ارزنده ای ارائه می نماید .

قبل از بکار گیری در سازمان پدافند در نیروی هوایی آجا بعنوان جانشین قرارگاه پدافند انجام وظیفه نموده است ، با اخذ درجه سرتیپ تمامی به افتخار بازنشستگی نائل می گردند و در منطقه ورامین با انجام امور خیریه منشا اثر خیر می باشند .

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(12).jpg

 

 

چکیده :

کتاب از قطع تعلق تا قطع قطعنامه چه گذشت، تاریخ شفاهی محمد کرم ساعد پرو است که توسط اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس قم در سال ۹۷ و به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط ناشر بین الحرمین منتشر گردیده است

کتاب که روایت یک نفر روحانی از دوران دفاع مقدس می باشد نقش این قشر از جامعه را در افزایش روحیه رزمندگان و غلبه بر دشمن بعثی را توصیف می نماید .

راوی متولد کوهدشت لرستان بوده در ۵ فصل مطالب ایشان در کتاب ثبت گردیده است .

دوران کودکی و نوجوانی و آمادگی برای حضور در تظاهرات زمان ابتدایی انقلاب و سپس حضور در حوزه علمیه و نقش دکتر شریعتی و مرحوم طالقانی و حضرت امام (ره) در به ثمر رسیدن انقلاب ، اعزام به جبهه توسط سپاه محل سکونت و حضور در مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور ، قطعنامه و پایان دفاع مقدس و هجرت به قم و مطالب ارزنده دیگر در کتاب به قلم راوی که نویسنده کتاب هم هست آورده شده است .

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(1).jpg

 

 

 

چکیده :

کتاب یک قطره از هزاران تاریخ شفاهی محمدعلی بارانی است که توسط امیرمحمد عباس نژاد تدوین و به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان تهران در سال ۹۸ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه منتشر گردیده است .

کتاب در ۱۴ فصل صفحه بندی گردیده و از دوران کودکی تا عضویت در سپاه در فصول یک و دو مطالب بیان گردیده است . راوی در مقابله با غائله گنبد حضور داشته و در دوران دفاع مقدس در غرب کشور ، عملیاتهای والفجر ۴ و ۶ ، کربلای ۴ در مقابل دشمنان مبارزه نموده است ، با اعزام به لبنان براندوخته های خود افزوده و سپس در دانشگاه امام حسین (ع) ادامه تحصیل و در رشته های رزمی تا سطح مربیگری ارتقاء یافته در تربیت بدنی سپاه ، دانشجویی دانشگاه امام حسین (ع) مسئولیت داشته واز برادر شهید خود حکایاتی بیان می دارد ، پس از بازنشستگی با درجه سرتیپ دومی نیز در تحقیق و پژوهش حوزه دفاع مقدس فعال می باشد .

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(2).jpg

 

 

 

چکیده :

کتاب یک قدمی جبهه تاریخ شفاهی آقای قدرت الله محققی بوده که در سال ۱۳۹۷ با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم در ۱۱۱ صفحه توسط خود راوی تدوین گردیده است . تیراژ این کتاب ۱۰۰۰ نسخه در قطع رقعی به چاپ رسیده است .

کتاب در سه فصل تنظیم شده که فصل اول آن به زندگی شخصی راوی پرداخته است که متولد ۱۳۴۵ روستای مریج محله از توابع مازندران می باشد ، سال ۱۳۶۴ به حوزه علمیه آمل رفته و پس از طی مراحل مختلف سال ۱۳۸۰ تحصیلات دانشگاهی را به پایان رسانده است . سال ۶۸ ازدواج کرده ، عنوان مقالات و کتب تالیفی ایشان در آخر فصل اول قید گردیده است .

در فصل دوم کتاب به فعالیتهای ایشان در پایگاه بسیج بابلسر از سال ۱۳۶۱ تا پایان دوره آموزشی و اعزام به جبهه پرداخته است . فصل سوم کتاب وقایع رخ داده برای ایشان در مناطق عملیاتی را مطرح کرده است که مهرماه ۱۳۶۱ از رامسر به جبهه اسلام آباد غرب اعزام شده و در مریوان و سنندج نیز مدتی بوده که در طول کتاب خاطرات و اتفاقاتی را به صورت مختصر بیان نموده است،راوی بهترین دوران زندگی خود را ایام جبهه و حضور در گردان عاشورا می داند .

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(3).jpg

 

 

 

چکیده :

کتاب راهی برای خروج تاریخ شفاهی علی اصغر باقری است که به کوشش ابوالقاسم شایق تدوین و توسط انتشارات خط شکن یزد در سال ۹۸ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ گردیده است

کتاب در هجده فصل صفحه بندی شده که فصول اول و دوم و سوم به دوران کودکی تا شروع جنگ تحمیلی پرداخته و سپس اعزام راوی به منطقه جنگی غرب کشور و اسارت به دست ضد انقلاب و عضویت در سپاه ، شرایط جنگی غرب کشور و سپس در فصل ۵ اعزام به منطقه جنوب کشور و حضور در پایگاه گلف ، حضور شهید آیت الاصدوقی در جبهه ، عملیات فرماندهی کل قوا ، بیت المقدس ، فتح المبین ، خدمت در مرکز آموزشی یزد ، طراحی یک قطعه از سلاح جنگی ، نحوه تشکیل تیپ ۱۸ الغدیر ، جبهه طلائیه ، ماموریت واحد تخریب ، عملیات بدر ، جزایر مجنون ، عملیات خیبر ، واحد مهندسی رزمی مجروحیت با انفجار مین عملیاتهای والفجر ۸ ، کربلای ۴ ، کربلای ۵ ، سقوط فاو ، خدمت در جنوب شرق کشور و بسیاری مطالب ارزنده دیگر در کتاب روایت شده است

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(4).jpg

 

 

 

 

چکیده :

کتاب حاج مظفر تاریخ شفاهی آقای مظفر غفاری بوده که توسط آقای حسن رضایی خیر آبادی مصاحبه و تدوین شده است سال ۱۳۹۷ کتاب در ۳۰۰ نسخه در ۲۱۹ صفحه در قطع رقعی توسط اداره کل حفظ آثار استان چهار محال و بختیاری به چاپ رسیده است .

آقای مظفر متولد ۱۳۳۰ در نقنه بوده در سال ۱۳۵۳ ازدواج کرده و صاحب ۶ فرزند می باشد و تا مقطع فوق دیپلم بعد از اتمام جنگ ادامه تحصیل داده است و ۱۰۹ ماه سابقه جبهه را در کارنامه خود دارا می باشد .

فصول دوم و سوم کتاب مختصر در خصوص پیروزی انقلاب و آغاز فتنه ی کردستان تا شروع جنگ تحمیلی را بازگو نموده است فصل چهارم کتاب به دفاع مقدس و یازده عملیاتی که راوی در آن حضور داشته اند مربوط بوده که فقط عملیات فتح المبین را به خاطر داشته و عنوان نموده است . ایشان در ۹ مرحله در عملیاتهای مختلف مجروح شده است و در فصولی دیگر به معرفی شهدای نقنه و بروجن پرداخته است .

بدلیل عدم حضور ذهن بیشتر اتفاقات رخ داده برای ایشان از زبان دیگران در فصل نهم کتاب روایت شده است

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(5).jpg

 

 

 

 

چکیده :

کتاب یاد یاران تاریخ شفاهی آقای غلامرضا بابایی اصل بوده که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم در سال ۱۳۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در ۱۳۹ صفحه به چاپ رسیده است . تهیه و تدوین کتاب توسط آقایان عباس حاجی بابایی و وحید رسولی صورت گرفته است

نامبرده در شهرستان خوی سال ۱۳۳۹ متولد شده است .بعد از اتمام دوران دبیرستان همزمان جذب سپاه پاسداران شده و مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۸۵ دریافت نموده است . در طول دوران دفاع در مناطق عملیاتی غرب در ماموریتهای مختلف همچون نقده ، سقوط پادگان مهاباد و دره قاسملو شرکت نموده.در خصوص افرادی همچون شهیدان محمد بروجردی و علی صیاد شیرازی که نقش کلیدی در کردستان داشته اند مواردی را ذکر کرده است . نامبرده در سال ۶۰ ازدواج کرده و در سال ۱۳۸۸ بازنشسته شده است و پس از آن ضمن تدریس در کلاسهای مختلف، پیرامون عناوین نامگذاری شده هر سال توسط مقام معظم رهبری مقالاتی تدوین نموده است.

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(6).jpg

 

 

 

 

چکیده :

کتاب آقا تقی تاریخ شفاهی تقی شفیعی است که توسط سیده زهره علمدار تدوین و به همت اداره کل  بنیاد حفظ آثار چهار محال و بختیاری در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه منتشر گردیده است . 

کتاب در هشت فصل صفحه آرایی و با مرور دوران کودکی تا پیروزی انقلاب اسلامی و عضویت راوی در سپاه پاسداران شهرکرد و شرح قائله کردستان و حضور ایشان در جبهه و عملیاتهای والفجر ۸ ، کربلای ۵ ، بیت المقدس ۷ و منطقه آلواتان می پردازد .

کارشکنی و عدم همکاری تامین مهمات برای ادامه جنگ توسط رئیس جمهور وقت کشور (بنی صدر) ، نحوه آموزش به نیروهای اعزامی به جبهه ، نقش فرماندهان دفاع مقدس استان از جمله رشادت شهید حسینعلی ترکی و حضور پر شور عشایر استان در مناطق جنگی ، والفجر ۸ ، کربلای ۵ ، انواع موانع دشمن در جنگ، عملیات رمضان ، والفجر مقدماتی، بیت المقدس ، شهادت برادر راوی در عملیات رمضان ، شهادت شهید استکی که در حادثه هفتم تیر با شهید بهشتی آسمانی شدند ، و بسیاری مطالب ارزنده دیگر در کتاب روایت گردیده است .

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(7).jpg

 

  

چکیده :

کتاب همیشه تنها تاریخ شفاهی سرهنگ سید محمد حسینی بوده که به کوشش محمد معینی تدوین و با همکاری اداره کل بنیاد حقظ آثار دفاع مقدس استان یزد سال ۱۳۹۸ در ۱۹۴ صفحه به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است .

سید محمد حسینی متولد ۱۳۴۰ در شهرستان یزد می باشد که تا مقطع لیسانس به تحصیلات ادامه داده است و پس از بازنشستگی به عنوان وکیل دادگستری انجام وظیفه می نماید . در ابتدای کتاب وضعیت نابسامان قبل از انقلاب را بیان کرده و بعد از آن یک سری فعالیتهای انقلابی آن زمان که خود نیز نقشی در آنها داشته را مطرح نموده است سال ۱۳۵۸ به خدمت سربازی اعزام شده در سال ۵۹ به عضویت رسمی سپاه پاسداران در می آید در متن کتاب خاطرات و اتفاقاتی از دوران حضور خود در جبهه را مطرح نموده است .

نامبرده زمان تولد سومین فرزند خود مجروح و در بیمارستان بستری بوده است . این مجروحیت در عملیات بیت المقدس ۴ صورت گرفته است . ایشان ابتدا در منطقه سیستان و بلوچستان بوده و بعدا به منطقه جنوب کشور منتقل می شود . در قسمتی از کتاب عملیات فتح المبین را از دیدگاه خود به صورت کامل تشریح می نماید در عملیاتهای خیبر ، بدر، کربلای ۴و۵و۸ ، والفجر۸ و بیت المقدس ۴ حضور داشته اند .

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(8).jpg

 

 

 

 

چکیده :

کتاب قطره ای از اقیانوس تاریخ شفاهی اکبر فتوحی فیروز آباد می باشد که به کوشش ولی سلطانی گرد فرامرزی تدوین و به همت اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان یزد توسط ناشر خط شکن در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ گردیده است 

راوی که یکی از سرداران سپاه می باشد در ۸ فصل روایت کودکی ، تحصیلات ، سربازی ، تشکیل خانواده ، استخدام در سپاه و ورود به جبهه های دفاع مقدس و خدمت در تیپ الغدیر یزد تا پایان دفاع مقدس و شرح وقایع قبول قطعنامه ۵۹۸ را بیان کرده و نهایتا خدمت در کسوت فرماندهی سپاه الغدیر یزد و انفصال از خدمت در سال ۹۶مطالبی است که در کتاب روایت می نماید.

بیست عملیات پدافندی در دوران دفاع مقدس از زبان ایشان در کتاب شرح داده شده است .

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(9).jpg

 

 

 

 

چکیده :

کتاب من زمین گیر شدم تاریخ شفاهی ولی سلطانی گرد فرامرزی بوده که با همکاری اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان یزد در سال ۱۳۹۸ به کوشش خود راوی در ۲۶۸ صفحه به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه تدوین و منتشر گردیده است .

آقای ولی سلطانی متولد ۱۳۴۵ در شهرستان یزد می باشد . ابتدای کتاب به معرفی خانواده ، نحوه تحصیل و چگونگی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و ورود به بسیج در سال ۱۳۶۰ اختصاص داده شده است . سال ۱۳۶۳ جذب سپاه پاسداران شده و در سال ۱۳۹۲ بازنشسته شده است . آذر ماه سال ۶۰ اولین اعزام ایشان از یزد به منطقه عملیاتی جنوب کشور بوده است و خاطراتی را از زمان حرکت و اتفاقات رخ داده در مناطق عملیاتی را بیان نموده است . در عملیاتهای بدر ، والفجر ۸ ، کربلای ۴ و ۵ و ۸ حضور داشته است .

پایان کتاب یک سری دست نوشته و تصاویری که گویای مطالب داخل کتاب می باشند به همراه اسامی شهدایی که در کتاب از آنها یاد شده است درج گردیده است .

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(10).jpg

 

 

 

 

چکیده :

کتاب من بودم و محسن تاریخ شفاهی ابوالفضل یزدیان می باشد که توسط عباس حاجی بابایی و وحید رسولی تدوین و به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بنیاد قم در سال ۹۷ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ گردیده است .

شرح دوران کودکی تا اعزام به خدمت مقدس سربازی و تحولات انقلاب اسلامی در سال ۵۷ ، استخدام در سپاه و اعزام به جبهه در لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب (ع) قم ، مبارزه در جبهه های غرب و کردستان و سردشت ، مقابله با کومله و دمکراتها ، شرح سومین ازدواج راوی و نهایتا علت وابستگی به شهید محسن یزدیان و بیان روایت حالات این شهید عزیز در کتاب تشریح گردیده است .

 

 

 

 

 

 

b_300_0_16777215_00_images_moarefiketab2_jadid_crop_(11).jpg

  

 

چکیده :

کتاب پرواز ۴۰۴ روایت تاریخ شفاهی سید کامل کاملی است که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمان با نظارت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس کشور توسط محمد قربانی خنامائی ضبط و ثبت و توسط محمد حسن میرزایی تدوین گردیده است ، این کتاب در قطع رقعی در سال ۱۳۹۷ در تیراژ ۱۰۰۰ جلد چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است

راوی پس از شرح مختصری از زندگینامه خود نحوه ورود به ارتش ج.ا.ا و آموزشهای ارائه شده در هوانیروز همچنین شرح چندین مورد حادثه در حین ماموریت با بالگرد که منجر به مجروحیت ایشان گردیده است ، به دلیل بستری شدن در بیمارستان زمینه ملاقات با شهید رجائی که از جانبازان عیادت میکردند فراهم می گردد، از نسخت وزیر شهید درخواست تامین مکانی برای اسکان خانواده جانبازان شهرستانی در تهران میکند که موافقت مینمایند و این مکان احداث میگردد.

حضور تیمسار ظهیر نژاد ریاست ستاد کل ارتش ج.ا.ا در جبهه و پرواز راوی با دو خلبان دیگر در منطقه و تامین امنیت هیات بازدید کننده و جلوگیری از شهادت یا اسارت تیمسار بدست دشمن نیز در کتاب روایت شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir