معرفی کتاب چهار جلدی جامع «اسناد تبادل اسرا ( جنگ تحمیلی عراق علیه ایران  ۱۳۶۷-۱۳۵۹ )» :

b_300_0_16777215_00_images_00_pooster-a3_2.jpg

  • با توجه به اینکه یکی از ماموریت های سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس، تالیف کتاب‌های جامع اسنادی است و این برنامه در اهداف این سازمان گنجانده شده است  این کتاب در چهار جلد تنظیم شده که جلد نخست آن توضیحات کلی در مورد موضوعات مربوط به اسارت آزادگان و اسرای عراقی و دیگر موارد مربوط به آن است و سه جلد بعدی پیوست جلد اول هستند که شامل فهرست اطلاعات و اسامی اسرای ایرانی و عراقی است.
  • جلد اول کتاب شامل سه فصل است، فصل اول مربوط می شود به اسارت در جنگ تحمیلی هشت ساله که خود شامل هشت بخش است، «اسارت از دیدگاه اسلام»، «اسارت از دیدگاه حقوق بین‌الملل»، «اسارت و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ»، «دولت ایران و مبادی پیگیری اسرای ایرانی و عراقی»، «اسرای ایرانی در اسارت‌گاه‌های عراق»، «نقش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در امور اسرای ایرانی»، «بررسی عملکرد کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در رابطه با اسرای عراقی» و در نهایت «جدول های تبادل اسرای ایران و عراق در جنگ تحمیلی
  • همچنین در فصل دوم و سوم اسناد صورت‌جلسات تبادل اسرای ایرانی و عراقی با ترجمه آنان به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.
  • سه جلد دیگر کتاب که پیوست جلد اول است، مربوط به فهرست آزادگان بازگشتی ایران از عراق و اسرای بازگشتی عراق به کشورشان به ترتیب تاریخ بازگشت ذکر شده است.
  • اسامی همه اسرایی که در مراحل مختلف بین ایران و عراق تبادل شده‌اند، آورده شده است. این اسامی بر اساس اسناد و صورت‌جلسه‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تنظیم شده تا مستند بودن آن حفظ شود.
  • این کتاب در حقیقت مربوط به منابع اسناد و مدارک دفاع مقدس است که قبلا در اختیار کمیسیون‌های اسرا و مفقودین بوده توسط سردار غلامرضا علاماتی و دکتر علی منوچهری تالیف شده جناب آقای سید مجید شاه حسینی به عنوان ناظر محتوایی و ناظر فنی در خصوص این کتاب همکاری داشته و آقای رحیم آهنی رئیس دایره اسناد در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس نیز در این پروژه حضور داشت.
  • تهیه کتاب‌های جامع یکی از اهداف مهم و راهبردی برای بهره‌برداری پژوهشگران و محققین است. خصوصاً که در بحث تبادل اسرا آمارهای مشخص و متقنی وجود نداشت. در حالی که آمار واقعی آزادگان کمتر از عددی است که در رسانه‌ها به آن استناد می شود و این مربوط به آن است که طبق قانون، ایرانیانی که به دلایل سیاسی شش ماه در زندان های کشورهای دیگر زندانی شده باشند یا در رژیم پهلوی بازداشت شده باشند نیز جزو آزادگان محسوب می شوند، اما در این کتاب فقط به اسرای بازگشتی ایران از عراق پرداخته شده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره سازمان

پیشینه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به ستاد تبلیغات جبهه و جنگ بر می گردد در ستاد تبلیغات جنگ گردآوری و مستندسازی اسناد مرتبط با جنگ در ۲ بخش اسناد داخلی و خارجی و با بهره گیری از خبرگزاری ها - رسانه جمعه، اخبار و اطلاعات، بولتن ها و سازمان ها و نهادهای نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، جهاد سازندگی بنیاد شهید و سازمان های بین المللی از سال ۱۳۵۹ آغاز شد و تا پایان دفاع مقدس ادامه داشت و پس از آن بعنوان مرکز اسناد در معاونت تحقیقات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ماموریت جمع آوری، نگهداری و مستندسازی اسناد را بر عهده گرفته است. 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۲۶۴۰۳۰۴۰ (۰۲۱)

دورنگار: ۲۶۴۰۳۰۰۵ (۰۲۱)

آدرس: تهران،بزرگراه شهید حقانی شرق به غرب، ابتدای خیابان کوشا، ساختمان آرشیو ملی،  طبقه همکف، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس

ایمیل:info@defadocs.ir